Ważne: haftpasja.pl wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.

Latch Hook - jest to kategoria bardzo prostego haftu, która obejmuje kawałki przędzy powiązanych - zahaczonych na konkretnych kwadratach siatki. Przędze zahaczamy odpowiednim szydełkiem z zaczepem. To bardzo popularna metoda rzemiosła, była to kiedyś tańsza alternatywa wykonywania dywanów. Mogą to wykonywać dzieci jak i dorośli, ponieważ jest to bardzo proste i przyjemne w robieniu. Można z niej robić przepiękne dywany, ornamenty, poduszeczki . Zestaw Latch Hook zawiera szydełko ze sworzniem przegubowym z zamykającym hakiem, wytrzymałą siatkę plastikową, kawałki przędzy i wzór z instrukcją.

Latch Hook – instrukcja w języku polskim

Zawartość zestawu

 

  Mata z siatką, wzór z legendą, włóczka akrylowa w postaci ok. 6 cm kawałków oraz szydełko do latch hook.                             Mata w zależności od rodzaju robótki jest już specjalnie przygotowana.  W tym przypadku jest to dywanik, więc mata na spodniej stronie posiada tworzywo antypoślizgowe.

Słów kilka o naszym głównym narzędziu, czyli o szydełku.

Szydełko do latch hook, posiada ruchomą zapadkę. Przed przystąpieniem do wykonania musimy wypośrodkować naszą robótkę, ponieważ mata jest nieco większa. Mój wzór ma 60 na 80 kratek a siatka 62 na 82 co znaczy, że pierwszego i ostatniego oczka zarówno z długości jak i z wysokości przerabiać nie należy. Producent zaleca rozpoczynanie od środka wzoru, jednak wydaje mi się to dość nie wygodnym sposobem. Polecam wykonywanie robótki od lewej do prawej strony, z dołu do góry. Zapobiegnie to plątaniu się włóczki wrobionej już w siatkę. No to zaczynamy

Krok pierwszy – otwieramy zapadkę w naszym szydełku, składamy kawałek włóczki na pół i zakładamy na szydełko.

Krok drugi – wbijamy się szydełkiem pod pierwsze przęsło siatki, czyli w miejsce gdzie ma się rozpoczynać nasza robótka. Pamiętajmy że siatka jest rozmiarem większa niż wzór. Ważne jest też aby po drugiej stronie przęsła znalazł się też ruchomy element szydełka!

Krok trzeci- przyciągamy lekko szydełko do siebie, nie dopuszczając jeszcze do zamknięcia się ruchomej części, końcówki włóczki które trzymamy , układamy na skos tak aby haczyk szydełka „zabrał” nam włóczkę.

Krok czwarty- przyciągamy szydełko do siebie, zapadka zamyka się. Przeciągamy szydełko pod przęsłem siatki i przez oczko które mamy na szydełku.

I mamy pierwszą pętelkę  Resztę robótki wykonujemy według załączonego wzoru, od lewej do prawej z dołu do góry!

Życze przyjemnej zabawy z Latch Hook! ;)

Opracowała : Małgorzta Żylińska  http://robotkoweroznosci.blox.pl/html

Aktywne filtry